Jdi na obsah Jdi na menu
 


líhnutí artémií trochu jinak

12. 8. 2006

                               Dekapsulace a dezinfekce vajíček Artemie

1. suché tvrdé vajíčko

2. hydratované vajíčko

3. Nauplis – larva opouští obal

4. prázdná skořápka

 

Nevýhoda: 

Povrch skořápky artérií je členitý “terén“, kde se usazují spory bakterií a plísní. Líhnutí      artérií v solném roztoku ale bakterie nezabíjí a protože pohnutelnost je                                                                                      mnohdy malá, dostává se při zkrmování do vody jak vajíčka prázdná tak i nevylíhnutá ve                stádiu 1-3     

Takto se dostávají bakterie a plísně do vody a do organismu ryb, pro které jsou nebezpečné.

 

Řešení:

Touto metodou se odstraní vnější tvrdá ochranná vrstva a dezinfikuje se povrch vajíčka. Tím odpadá oddělení vylíhnutých a nevylíhnutých od sebe a energetická hodnota takto vylíhlých artémií je o 30-50 % věší, protože ve fázi líhnutí nespotřebují artérie tolik energie na protržení obalu. Po odstranění tvrdého obalu můžeme vajíčka použít přímo ke krmení.

 

Postup:

3-5 g vajíček dáme do 150ml vody bez soli v klasické láhvi nebo nádobě. Necháme je 1 hodinu hydratovat za silného vzduchování.

 

Po 1 hodině přidáme do nádobky s artériemi 1ml 5%-ního louhu sodného (zásobní roztok louhu sodného připravíme rozpuštěním 50 g  NaOH/1l destilované vody) a 180 ml SAVA-žlutá etiketa, s obsahem 4,72% NaOCL. Ihned po přidání SAVA nastává rozpouštění obalu vajíček.

 

Přívod vzduchu upravíme tak aby nedocházelo k pěnění roztoku. Jak se obal rozpouští , pozorujeme změnu barvy vajíček z tmavě hnědé přes šedou  do oranžové. Vajíčka ztrácejí schopnost vznášení. Tento proces trvá několik minut (obvykle 3-8 min) a je ukončen,když jsou vajíčka úplně oranžová !!! Po té chvíli proces ukončíme. Vajíčka propláchneme v sítku pod tekoucí vodou a nakonec je ponoříme do deaktivačního roztoku (při menším oběmu vajíček stačí propláchnutí pod tekoucí vodou.

 

Deaktivační roztok si připravíme – do zásoby kdy do 1l vody nalijeme 10ml AQUA regulátoru (AQUAR). Oranžová vajíčka ponoříme na 5 vteřin ponoříme do tohoto roztoku a pak propláchneme pod tekoucí vodou.

 

Vajíčka jsou připravena ke zkrmení!!!

 

              

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář